Play Pause

00:00 / 00:00

read more czytaj read more
Tamara
Bieńkowska
e: hello@tamarabienkowska.pl
t: +48 508 011 029

Co mogę dla ciebie zrobić

  • Coaching
  • Sparring
  • Szkolenia
  • Trening medialny

O mnie

  • Tamara Bieńkowska
  • Referencje

Social media

  • Facebook Facebook
  • Twitter Twitter
  • LinkedIn LinkedIn

Podcast

Szefska pasja

Podcast o zarządzaniu, rozwoju i relacjach w biznesie.

Sezon 1
  • Apple podcast
  • spotify
  • Google podcast

Teksty

  • Autorytet lidera
  • Coaching
  • Coaching prowokatywny
  • Egzekwowanie rezultatów
  • Empowerment
  • Inne
  • Inteligencja emocjonalna
  • Komunikacja menedżerska
  • Kryzys
  • Mentoring
  • Motywowanie
Wszystkie kategorie
Home

Kilka minut czytania

Wygrywamy albo … wygrywamy!

14 sierpnia 2025

  • Inne

Co mówisz do siebie, kiedy coś nie idzie zgodnie z planem? Przy wymagającym projekcie, podczas wytężone pracy albo gdy wracasz z dziećmi do domu?

Roztrząsanie tych wszystkich sposobów, w jakie nawaliłeś, spaprałeś wszelkie widoki na przyszłość to ostatnia rzecz, jaka powinna przyjść ci do głowy, że o robieniu tego w ogóle nie wspomnę. Zwyczajne: „to trzeba przemyśleć” wystarczy.

Życie jest heurystyką nie algorytmem. Nie można kontrolować życia. Nadmierna kontrola życia to nie tylko brak zaufania do świata, to również dowód braku wiary we własne siły, mądrość, możliwości i intuicję.

Pesymiści nie wierząc w sprzyjający los i swoje siły, starają się wszystko kontrolować. Czasami pod linijkę ma być już nie tylko wygląd i mieszkanie, ale również partnerzy i bliscy kontrolerów. Zwłaszcza kobiety wydają się specjalizować w przesadnej kontroli. Z jednej strony skarżą się na nadmiar obowiązków i odpowiedzialności za związek, ale z drugiej strony nie starcza im cierpliwości, aby poczekać na inicjatywę partnera. Bycie niezastąpioną daje im poczucie własnej wartości. Trudno wówczas zrezygnować z próby poddania kontroli całego życia rodzinnego.

Nie mniej trudne jest rezygnowanie z kontroli w stosunku do własnych dzieci. Początkowo nieustanna, z czasem powinna stawać się coraz bardziej dyskretna, aż wreszcie ustąpić całkowicie. Często jednak rodzice nie chcą zrezygnować ze swoich praw do kontroli, traktując ją jako narzędzie nieograniczonej władzy. Matki silnie kontrolujące swoje dorosłe dzieci zazwyczaj nie są usatysfakcjonowane związkiem ze swoim mężczyzną. Jednak konfrontacja z tym może być dla nich zbyt bolesna. Dlatego dużo łatwiej im myśleć o sobie: jestem wspaniałą, opiekuńczą i poświęcającą się matką, zamiast: jestem nieszczęśliwą kobietą tkwiącą w małżeństwie, które nie przynosi mi radości.

Osoby zbyt skoncentrowane na innych często mają problem z własnymi potrzebami. Sama kontrola nie jest problemem, ten pojawia się, gdy pragniemy kontrolować, czyli panować nad tym, na co możemy mieć jedynie częściowy wpływ.

Jak w sposób dojrzały kontrolować swoje życie? Punktem wyjścia mogą być słowa słynnej modlitwy Reinholda Niebuhra: „Boże, daj mi spokój, abym zaakceptował to, czego nie mogę zmienić, odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę oraz mądrość, abym potrafił te sprawy od siebie odróżnić”.

Jeśli mamy tendencję do nadmiernego kontrolowania naszego wyglądu, zachowania czy też naszych bliskich, to pierwszym krokiem do zmiany jest uświadomienie sobie tego, co tak naprawdę kontrolujemy. Dopiero wtedy, gdy skomunikujemy się ze swoimi uczuciami i nauczymy się je rozpoznawać. Wówczas mamy szansę na wyrażanie ich w bezpiecznej dla innych osób formie. Nie odbierajmy sobie prawa do złości, lęku, obaw, gniewu, niechęci czy smutku. Pozwólmy też sobie na wyrażenie tych uczuć, ale tak, aby nikogo nie ranić. W sprzyjających warunkach choć trochę poluzujmy kontrolę. Pozwólmy ponieść się sytuacji i decydować innym choć w niewielkim stopniu za nas. Wówczas okaże się, że sympatia, jaką nas obdarzają, nie maleje, gdy wyglądamy mniej atrakcyjnie, mamy bałagan w mieszkaniu i nie sprawujemy nad wszystkim pieczy. Paradoksalnie może ona nawet wzrosnąć.

Dlaczego pociągają nas skomplikowane sytuacje, podczas gdy proste przyjemności są dużo łatwiej osiągalne? Kiedy czuję, że mam gulę w gardle, staram się cieszyć z prostych rzeczy: zachwycić się wschodem albo zachodem słońca, wciągnąć w nozdrza smugę perfum o drzewnym albo skórzanym zapachu (uwielbiam!), poszukać w pamięci czyjejś twarzy, delektować się smakiem jedzenia. Posłać uśmiech uprzejmemu sprzedawcy, który zagaduje: „W czym mogę pomóc?”, zatopić spojrzenie w perspektywie ulicy, mentalnie sfotografować krajobraz, którego nigdy nie zapomnę. Upajać się powolnością dyskretnej obserwacji świata, unieść głowę i odkryć to, co piękne. Zapisywać na kartce jedną albo dwie niezwykle rzeczy.

I jeszcze czerpać zadowolenie z tego, co oferuje nam życie, a przede wszystkim zachwycać się dobrocią innych ludzi. Kiedy piszę te słowa, moja sąsiadka wpadła z pieczonymi przez siebie czekoladowymi ciasteczkami i zaproszeniem na lampkę wina. Wzruszają mnie takie gesty, bo przecież nie musiała tego robić.

Pamiętaj: wygrywamy albo się uczymy. A ponieważ uczenie się jest wygrywaniem, więc wygrywamy albo … wygrywamy. Popełniłeś ostatnio jakieś błędy? Nie pokazałeś się ze swojej najlepszej strony? Odtwórz tę scenę w swoim umyśle i przejdź do chwili, w której dokonałeś tego niewłaściwego wyboru. Wyobraź sobie, że robisz coś innego, lepszego. Już? Świetnie. Teraz odpuść.

 

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn


Ostatnio dodane

Teksty

Ludzie tacy jak ty

- „Ludzie tacy jak ty”. Matka mówiła to cicho, prawie czule. - Ludzie tacy jak ty mają w życiu łatwiej. Miał wtedy dziewięć lat i nie do końca rozumiał, co znaczy „tacy jak ty”. Siedział przy kuchennym stole, z kolanem rozbitym po bójce na szkolnym boisku. Piekło go tak mocno, że nie mógł

read more czytaj
Teksty

Rozmowy, których nikt nie chce prowadzić

- W onkologii zaufanie jest warunkiem rozmowy. Bez niego trudno mówić o prawdzie, decyzjach i leczeniu. W miejscu, gdzie słowa często znaczą więcej niż leki, prawda nie jest tylko sposobem przekazywania informacji. Czy w onkologii prawda może być formą miłości? Troski, ale takiej, która nie odbiera nadziei, ale szanuje człowieka w 

read more czytaj
Teksty

Komfort zarządu, koszt organizacji

Mój poprzedni rozmówca to znany dziennikarz radiowy, medioznawca, autor i redaktor związany przede wszystkim z radiem i publicystyką. Jest radiowcem z wieloletnim doświadczeniem – związany z polską radiofonią od 1979 roku.  Przez wiele lat pracował w Polskim Radiu Białystok jako dziennikarz, reporter, prezenter i wiceprezes oraz dyrektor programowy. Był stażystą BBC. Prowadził i współprowadził

read more czytaj
Pokaz więcej
  • Przeglądaj teksty
  • Słuchaj podcastów

Dyscyplina czy motywacja?
Przede wszystkim: pierwszy krok.

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego artykułu — zostaw swój adres. Nowe artykuły zostaną wysłane na Twój adres mailowy.

Twój adres email

Lub też subskrybuj:

  • Facebook Facebook
  • Twitter Twitter
  • LinkedIn LinkedIn
Tamara
Bieńkowska
e: hello@tamarabienkowska.pl
t: +48 508 011 029

Co mogę dla ciebie zrobić

  • Coaching
  • Sparring
  • Szkolenia
  • Trening medialny

O mnie

  • Tamara Bieńkowska
  • Referencje

Social media

  • Facebook Facebook
  • Twitter Twitter
  • LinkedIn LinkedIn

Podcast

Szefska pasja

Podcast o zarządzaniu, rozwoju i relacjach w biznesie.

Sezon 1
  • Apple podcast
  • spotify
  • Google podcast

Teksty

  • Autorytet lidera
  • Coaching
  • Coaching prowokatywny
  • Egzekwowanie rezultatów
  • Empowerment
  • Inne
  • Inteligencja emocjonalna
  • Komunikacja menedżerska
  • Kryzys
  • Mentoring
  • Motywowanie
Wszystkie kategorie
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.