Kompleks Jonasza

„Każdy z nas kryje w sobie pewne pragnienie – pragnienie, które wraz z upływem czasu zmienia się w ukryty żal. W przypadku każdego z nas pragnienie to przybiera nieco inny charakter, wyraża bowiem najgłębszą zakorzenioną potrzebę wyrażania własnego „ja”. Nasze życie będzie spełnione i wartościowe tylko w takim stopniu, w jakim uda nam się wydobyć to, co kryje się w głębi naszych serc.” George Kinder

Zdarza się, że w trakcie sesji coachingowych spotykamy Klienta, który przez całe swoje dotychczasowe życie ucieka przed swoim przeznaczeniem, przed przyjęciem roli, awansu, rozmową, uporządkowaniem jakiejś sprawy, itp., a sukcesy/porażki przypisuje przypadkom, szczęściu/nieszczęściu, okolicznościom, znajomościom/wrogom.

Mamy często wtedy do czynienia tzw. kompleksem Jonasza. Aby lepiej zrozumieć istotę tego kompleksu odwołajmy się do Biblii i Księgi Jonasza. Opowiada ona o proroku, który chce uciec na koniec świata przed powierzoną mu przez Boga misją. Pod wpływem licznych wypadków spełnia w końcu wolę Boga.

Na podstawie tej biblijnej opowieści znany amerykański psycholog A. Maslow opracował pojęcie kompleksu, który najprościej opisać w ten sposób:”W człowieku jest obecna postawa obronna przed wzrostem, przed realizowaniem własnych potencjalności; postawa obronna przed odpowiedzią na indywidualne powołanie. Postawę tę nazywa właśnie Kompleksem Jonasza. Maslow wyraża przez to pogląd, że człowiek boi się nie tylko zła w nim samym, własnej słabości, małości, własnego „cienia”, ale boi się także dobra które w nim jest, boi się własnej wielkości i doskonałości przed którą niekiedy panicznie ucieka.”

A Ty z czym się mierzysz?
Kim jesteś?
Jakiego powołania, roli nie przyjąłeś/aś?
Co odkładasz na później?
Z czego zrezygnowałeś/aś?
Co uważasz za „niemożliwe”?
Jak jest w istocie?
Co Cię ogranicza?
Jakie przemyślenia płyną dla Ciebie z podanych powyżej przykładów z życia?
Co jest celem Twojego życia zawodowego, osobistego, rodzinnego?
Jakie są cechy wspólne w tych obszarach? Jakie wartości kryją się za tymi cechami?
Kiedy już to wszystko wiesz, co chcesz z tym zrobić?
Jaki będzie Twój następny krok?

Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować w sprawie warsztatów i szkoleń, proszę napisz do mnie. Proszę o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych.